Konferencja "Nasz Wspólny Świat"

 

Plakat konferencji Nasz Wspólny ŚwiatNie milkną echa lutowej eskapady naszych podopiecznych - dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z OREW w Sierakowicach i w Trzebuniu do Maroka. W piątek, 21 marca w gdańskim Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowaliśmy konferencję poświęconą w głównej mierze temu wyjazdowi. Znów zebraliśmy się pod szyldem "Nasz Wspólny Świat", który przyświecał podróżnikom w czasie wyprawy, a współorganizatorami były wyżej wymienione CEN w Gdańsku oraz Unia Europejskich Federalistów z Lodzi.

 

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji części artystycznego dorobku obu ośrodków. Dzieci wraz z terapeutami zaprezentowały własne widowisko teatralne, będące kolażem poetyckiej wizji świata Petera Gabriela oraz multimedialnej aranżacji jego utworów. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem a uczestnictwo widzów w spektaklu dodatkowo wzmogło poczucie wyjątkowości tej chwili. Integralną częścią przedstawienia była prezentacja krótkiego filmu będącego wspomnieniem wyprawy do Maroka.

 

Kolejną częścią kilkugodzinnego spotkania była seria prelekcji znamienitych gości konferencji. Swoje referaty wygłosili:

- Lidia Klaro-Celej,

- prof. Sławomira Sadowska,

- dyr Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku,

- red. Małgorzata Mrozowska-Krawczyk z TVP Gdańsk.

 

Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste otwarcie galerii fotografii poświęconych i wykonanych w czasie pobytu w Afryce. Przecięcia wstęgi dokonali:

- ks. prałat Stanisław Łada - duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych diecezji gdańskiej,

- Renata Ropela - dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku,

- Andrzej Paweł Kowalczys – zastępca dyrektora ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego,

- Ewa Przepiórska – dyrektor OREW Sierakowice i OREW Trzebuń.

 

Wśród zaproszonych gości znalazły się zasłużone dla środowiska osób niepełnosprawnych osoby, m.in.: Halina Szymańska – założycielka i pierwszy dyrektor OREW w Gdańsku, współtwórca większości pierwszych placówek tego typu w województwie pomorskim, Dariusz Majorek – dyrektor pomorskiego oddziału PFRON oraz dyrektorzy i przedstawiciele OREW-ów w Gdańsku i Pruszczu Gdańskim a także innych placówek szkolnictwa specjalnego z woj. pomorskiego.

 

Konferencję zakończył poczęstunek złożony z dań kaszubskiej kuchni regionalnej, ciast i innych wypieków, akcentów marokańskich (przyprawy, herbata) oraz okazałego tortu w barwach Maroka. Cały poczęstunek był dziełem rodziców naszych uczniów, za co serdecznie dziękujemy!

 

Patronem medialnym konferencji było Radio Gdańsk.