WIZYTA GOŚCI Z MAROKA!

 

Kiedy na początku marca żegnaliśmy w Agadirze naszych marokańskich przyjaciół i zapraszaliśmy ich do Polski, nie wydawało nam się aby rewizyta nastąpiła szybko. Tymczasem w niespełna rok po naszej wyprawie doczekaliśmy się odwiedzin przedstawicieli działaczy na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie z Biougra!

 

Na czele trzyosobowej delegacji marokańskiej stanął doskonale nam znany i niezwykle ciepło przez nas zapamiętany Pan Abdelaziz Moussaid (z lewej), przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Osób o Potrzebach Specyficznych prowincji Chtouka Ait Baha oraz przewodniczący Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Sidi Bibi. Pan Moussaid jest również prezesem komitetu zarządzającego ośrodkiem dla dzieci niepełnosprawnych w Biougrze, którego to wychowanków mieliśmy niezmierną przyjemność poznać podczas naszej "szalonej" wyprawy.

Towarzyszami Pana Moussaida w wyprawie do Polski są ponadto: Pan Noukhili Ahmed (po prawej) - przedstawiciel Entraide Nationale prowincji Chtouka Ait Baha. (Krajowej Agencji Pomocy Wzajemnej – delegatury Ministerstwa Solidarności, Kobiety, Rodziny i Rozwoju Społecznego) oraz Pani Souad Elallami - działaczka społeczna prowadząca kursy zawodowe w ośrodkach dla kobiet w miasteczkach prowincji Chtouka Ait Baha. Od lat jest także wolontariuszką w ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych oraz prowadzi pierwszą w Maroku drużynę piłkarską złożoną z kobiet niepełnosprawnych.

 

Nasi szanowni goście pojawili się w kraju nad Wisłą już w poniedziałek. Do piątku, który będzie dniem kulminacyjnym ich wizyty, przebywać będą w Warszawie. Tam, pod opieką pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasady Maroka w Polsce, m.in. zwiedzą stolicę, spotkają się z członkami Zarządu Głównego PSOUU, odwiedzą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniów Szkoły Specjalnej przy PSOUU, odbędą spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz złożą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W czwartek nasi goście zameldują się w Gdańsku, gdzie odwiedzą m.in. szkołę integracyjną - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1, zwiedzą Stare Miasto oraz odwiedzą wystawę "Droga do wolności" w Europejskim Centrum Solidarności.

 

W piątek, 6. grudnia, przyjadą do Sierakowic a gospodarzem tego dnia będzie Pani Ewa Przepiórska - przewodnicząca zarządu sierakowickiego koła PSOUU oraz dyr ZPO-PSOUU w Sierakowicach. Ok. godz. 11:00 goście spotkają się z Panią Starościną Janiną Kwiecień. Później wraz z nią przejadą do ośrodka w Sierakowicach, gdzie spotkają się z wychowankami i kadrą oraz otworzą wystawę fotografii nawiązujących do projektu "Nasz Wspólny Świat", a będących wspomnieniem z przygody życia naszych dzieci.

Wizyta w Sierakowicach zakończy się obiadem, a po nim wszyscy uczestnicy przejadą do Trzebunia, gdzie odwiedzą tamtejszy OREW. W Trzebuniu doświadczą wrażeń teatralnych, których dostarczy im przygotowana przez dzieci i terapeutów sztuka pt. "Kocham Cię". Dzień oraz całą wizytę w Polsce zwieńczy wspólna kolacja.

 

W sobotnie południe nasi goście wsiądą w samolot do Maroka, a my już teraz zapraszamy na relację z ich wizyty - oczywiście na naszej stronie internetowej.

 

Pismo Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Starosty Powiatu Kartuskiego

w sprawie organizacji wizyty delegacji marokańskich działaczy

 

 

Wybrane zdjęcia z pobytu Marokańczyków w Polsce:

 

     

 

     

 

 

Więcej o przebiegu całej wizyty w Polsce na Facebooku Unii Europejskich Federalistów.